מכירה ורכישת עסקים

הקמתם עסק, העברתם לילות כימים בעבודה קשה בכדי שיצליח, זכיתם ליהנות מפרותיו, ועכשיו הגיע הזמן לנוח. לא ממש עכשיו, אבל בעוד כמה שנים כבר תרצו לפרוש, לצאת לגמלאות וליהנות מהחופש. אבל מה יהיה עם העסק? קל וחומר כאשר מדובר בעסק המוגדר כנותן שירות – האם העבודה הקשה שבנתה לעסק מוניטין, לקוחות וניסיון תרד לטמיון כאשר אתם, מקימיו, תפרשו?

 

כיצד “מעבירים” עסק?
ישנן מספר אפשרויות להעברת עסק – העיקרית והנפוצה ביותר היא העברת העסק לדור הבא, כלומר, מעבירים את השליטה וניהול העסק המלא לילדים. אפשרות נוספת היא מכירת העסק, כאן אתם יכולים לבחור למכור את העסק בשלמותו – שם העסק, רשימת הלקוחות, המוניטין, הציוד, הנכסים, הפטנטים ועוד. או לחילופין למכור את רק את שם העסק, המוניטין והלקוחות שלו.

כל אחת מהאפשרויות עלולה להיות מבלבלת, ואם התהליך בו בחרתם לא עבור בצורה מקצועית מספיק, העסק עלול לספוג מפלה קשה. לכן, חשוב מאוד להיוועץ במומחה בנושא, שיסייע וילווה לאורך כל התהליך, החל מבחירת הדרך הנכונה והמתאימה ביותר עבורכם ועבור השאיפות שלכם, תכנון התהליך וביצועו עד רגע הפרישה. אנחנו ב-A2C, מתמחים בהעברת עסקים לדור הבא ובמכירת עסקים בצורה מושכלת.

 

העברת עסק בתוך המשפחה
במעבר עסק לדור הבא, נתחיל בבחינת הנתונים בשלושה מישורים עיקריים: המישור המשפחתי, בבחינת כמה ילדים יש, מי מהילדים מעוניין לקחת על עצמו את הבעלות והניהול של העסק, האם יש ילדים שכבר עובדים בעסק ומכירים אותו, מה הכישורים של כל אחד. נתמודד גם עם בעיות פסיכולוגיות כגון בעיות אגו בין האחים, פערי גילאים ועוד. המישור הכלכלי יכלול את הפוטנציאל של העסק לגדול ולהתפתח, נתונים פיננסיים ועוד ואילו במישור הניהולי נבחן את המערכת הניהולית הקיימת, ואפשרויות הניהול הפוטנציאליות של העסק.

 

הדרך הנכונה למכירת העסק
בהחלטה למכור את העסק, נתחיל בבחינה מדוקדקת ובחירה מה האפשרות העדיפה לעסק – מכירתו בשלמותו, או לחילופין מכירת השם, המוניטין ורשימת הלקוחות. לאחר קבלת ההחלטה נבחן את הרצון האמתי שלכם לפרישה מוחלטת או להשארת מעורבות כלשהי שלכם בעסק, יחד נבדוק מה מצבו של העסק מבחינה פיננסית, נבצע תמחור והערכת שווי של העסק, נמצא קונים מתאימים, ננהל משא ומתן עד ששני הצדדי יהיו מרוצים והעסקה תיסגר.

אנחנו ב-A2C, נלווה אתכם לאורך כל התהליך על הרגע שבו תוכלו לפרוש מהעסק ללא דאגות.